Nihon brug op 29 december, de nationale feestdag ter ere van de benaming van de kroonprins, nr. 44

Koizumi Kishio (vermeld op object), 1934-01

Rood-witte slingers hangen tussen de lantaarns van Nihonbashi, de 'Japanbrug' in hartje Tokyo. Op 29 december 1933 vierde Japan de geboorte van de kroonprins Akihito, die op 23 december werd geboren. Hij zou zijn vader Hirohito pas in 1989 opvolgen. Prentnummer 44 uit een serie van 100.

  • Soort kunstwerkprent
  • ObjectnummerRP-P-2022-107-274
  • Afmetingenhoogte 304 mm x breedte 390 mm
  • Fysieke kenmerkenkleurenhoutsnede; kleurblokken

Identificatie

  • Titel(s)

    • 十二月二十九日皇太子殿下御命名祝日の日本橋 四十四景 (titel op object)
    • Nihon brug op 29 december, de nationale feestdag ter ere van de benaming van de kroonprins, nr. 44
  • Serietitel(s)

    • Honderd gezichten op het grote Tokyo in de Shōwa periode
    • 昭和大東京百圖繪 (serietitel op object)
  • Objecttype

  • Objectnummer

    RP-P-2022-107-274

  • Serienummer

    44/100

  • Beschrijving

    Rood-witte slingers hangen tussen de lantaarns van Nihonbashi, de 'Japanbrug' in hartje Tokyo. Op 29 december 1933 vierde Japan de geboorte van de kroonprins Akihito, die op 23 december werd geboren. Hij zou zijn vader Hirohito pas in 1989 opvolgen. Prentnummer 44 uit een serie van 100.

  • Opschriften / Merken

    • signatuur, linksonder in beeld, gedrukt: ‘泉’
    • signatuur, rechtsonder in marge, geschreven: ‘小泉癸巳男’
    • zegel, linksonder in beeld, gedrukt: ‘Koizumi Kisio.’

Vervaardiging

  • Vervaardiging

    • prentmaker: Koizumi Kishio (vermeld op object), Japan
    • uitgever: Koizumi Kishio, Japan
    • bloksnijder: Koizumi Kishio, Japan
    • drukker: Koizumi Kishio, Japan
  • Datering

    1934-01

  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Fysieke kenmerken

    kleurenhoutsnede; kleurblokken

  • Afmetingen

    hoogte 304 mm x breedte 390 mm


Toelichting

  • Rood-witte slingers hangen tussen de lantaarns van Nihonbashi, de 'Japanbrug' in hartje Tokyo. In januari 1934 vierde Japan de geboorte van de kroonprins Akihito, die op 23 december 1933 werd geboren. Hij zou zijn vader Hirohito pas in 1989 opvolgen. In september 1928 begon Koizumi Kishio aan zijn ambitieuze plan om honderd landschapsprenten met scènes in Tokyo volledig zelf te ontwerpen, hiervan zelf de drukblokken te snijden en zelf de prenten te drukken. De aanleiding voor het project was grote verandering die Tokyo onderging door de verwoestende Grote Kantō-aardbeving van 1923 en de wederopbouw die daarop volgde. Kishio maakt een bewuste verwijzing naar de bekende serie ‘Honderd beroemde gezichten op Edo’ door Utagawa Hiroshige (1797–1858), met prenten van locaties in Edo—de oude benaming voor Tokyo. Kishio toont overwegend moderne gebouwen, instituten en mensen die de tijdsgeest van de jaren 1920 en 1930 weerspiegelen. Sommige prenten onthullen daarentegen een nostalgische blik op overblijfselen uit het oude Edo. Kishio verkocht de prenten aan de hand van een abonnement met een limiet van vijftig leden, die elke maand een of twee prenten zouden ontvangen. Het project begon met negen abonnementen, maar al na de tweede maand werden meerdere daarvan opgezegd en slechts vier mecenassen bleven lid tot en met de voltooiing van de serie. Hij bracht het honderdste ontwerp uit in 1937. Zijn leermeester Ishii Hakutei schreef een inleiding in 1938 die Kishio verwerkte tot een prent en toevoegde aan de set. Tussen 1939 en 1940 maakte hij nog eens negen extra ontwerpen. Met acht van deze ontwerpen verving hij oudere nummers uit de serie, mogelijk omdat hij niet tevreden was met de composities. Uiteindelijk lukte het Kishio om tien complete sets te verkopen aan de shin hanga-uitgever Watanabe Shōzaburō en liet hiervoor speciale houten dozen maken. Deze prent behoort tot een van die tien sets.


Verwerving en rechten

  • Credit line

    Schenking van Stichting Für Elise. Collectie Nihon no hanga, verzameld door Elise Wessels

  • Verwerving

    schenking 2022-10-05

  • Copyright


Gerelateerde objecten

  • Gerelateerd


Duurzaam webadres