Model van een schegbeeld

Rijkswerf Vlissingen, ca. 1820 - ca. 1830

Model van rode was van een schegbeeld op een scheg, op een voetstuk. Het beeld is van een rennende man met een drietand in een hand; de kroon ontbreekt. Het schegbeeld stelt Neptunus voor.

  • Soort kunstwerkschaalmodel
  • ObjectnummerNG-MC-243
  • Afmetingenhoogte 46,8 cm x breedte 33,5 cm x diepte 13 cm
  • Fysieke kenmerkenhout, rode was en koper

Identificatie

  • Titel(s)

    Model van een schegbeeld

  • Objecttype

  • Objectnummer

    NG-MC-243

  • Beschrijving

    Model van rode was van een schegbeeld op een scheg, op een voetstuk. Het beeld is van een rennende man met een drietand in een hand; de kroon ontbreekt. Het schegbeeld stelt Neptunus voor.

  • Onderdeel van catalogus


Vervaardiging

  • Vervaardiging

    modelmaker: Rijkswerf Vlissingen, Vlissingen

  • Datering

    ca. 1820 - ca. 1830

  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Fysieke kenmerken

    hout, rode was en koper

  • Afmetingen

    hoogte 46,8 cm x breedte 33,5 cm x diepte 13 cm


Toelichting

  • Het model werd vervaardigd voor het linieschip van 84 stukken Neptunus, lang 57.8 m, gebouwd door C. Soetermeer te Vlissingen in 1821-1835. Het schip werd herdoopt Koning der Nederlanden in 1844 en was de laatste driedekker van de Nederlandse Marine. In 1858 werd zij omgebouwd tot drijvende batterij van 32 stukken en weer herdoopt Neptunus; in 1876 afgevoerd.


Dit werk gaat over

  • Persoon

  • Onderwerp


Verwerving en rechten

  • Copyright

  • Herkomst

    ...; transferred from the Ministerie van Marine (Department of the Navy), The Hague, to the museum, 1883


Documentatie


Duurzaam webadres


Rijkswerf Vlissingen

Model of a Figurehead

Flushing, c. 1820 - c. 1830

Conservation

  • Ab Hoving, maart 2009: cleaned; minor repairs; retouched

Provenance

...; transferred from the Ministerie van Marine (Department of the Navy), The Hague, to the museum, 1883

Object number: NG-MC-243


Entry

Red wax model of a figurehead on the knee of the head, mounted on a pedestal.

The figurehead represents a running man with a trident in one hand. His crown is missing.

The figure represents Neptune,1J.M. Obreen, Catalogus der verzameling modellen van het Departement van Marine, The Hague 1858, no. 243. designed for the 84-gun ship of the line Neptunus, 57.8 metres long, built by Cornelis Soetermeer (1782-1842) in Flushing from 1821 to 1835. The ship was renamed Koning der Nederlanden in 1844 and was the last three-decker in the Dutch Navy. From 1858 to 1860 it was converted to a 32-gun floating battery and renamed Neptunus again. The ship was decommissioned in 1876.


Literature

J.M. Obreen, Catalogus der verzameling modellen van het Departement van Marine, The Hague 1858, no. 243; J.C.A. Schokkenbroek and C.E. Zonnevylle-Heyning, Kunst op het water. Nederlandse scheepssier 1650-1850, Zutphen 1995


Citation

J. van der Vliet, 2016, 'Rijkswerf Vlissingen, Model of a Figurehead, Flushing, c. 1820 - c. 1830', in J. van der Vliet and A. Lemmers (eds.), Navy Models in the Rijksmuseum, online coll. cat. Amsterdam: https://data.rijksmuseum.nl/200315752

(accessed 26 February 2026 16:01:04).

Footnotes

  • 1J.M. Obreen, Catalogus der verzameling modellen van het Departement van Marine, The Hague 1858, no. 243.