Model van de Hoge en Lage vuurtoren van IJmuiden

Quirinus Harder, 1878

Schaalmodel (1/40) van de Hoge en/of Lage Vuurtoren van IJmuiden: een ronde torenromp met lichthuis en op ronde (sier-)voet, naar het bestek vervaardigd, conform het ontwerp van de originele gietijzeren toren, die is ontworpen door Quirinus Harder.

  • Soort kunstwerkschaalmodel
  • ObjectnummerNG-MC-1402
  • Afmetingenlengte 119 cm (gemeten 27 oktober 2018) x diameter 14 cm (gemeten 27 oktober 2018) x diameter 35 cm (gemeten 27 oktober 2018)
  • Fysieke kenmerkenkoper, hout en glas

Identificatie

  • Titel(s)

    Model van de Hoge en Lage vuurtoren van IJmuiden

  • Objecttype

  • Objectnummer

    NG-MC-1402

  • Beschrijving

    Schaalmodel (1/40) van de Hoge en/of Lage Vuurtoren van IJmuiden: een ronde torenromp met lichthuis en op ronde (sier-)voet, naar het bestek vervaardigd, conform het ontwerp van de originele gietijzeren toren, die is ontworpen door Quirinus Harder.

  • Opschriften / Merken

    opschrift, boven de deur, zilveren plaatje: ‘ONDER DE REGERING VAN / WILLEM III / KONING DER NEDERLANDEN / ENZ. ENZ. ENZ. / TIJDENS HET BESTUUR VAN DEN / MINISTER VAN MARINE / JH.r H.O. WICHERS; / VOOR KUSTLICHT EERSTE GROOTTE / 1878’

  • Onderdeel van catalogus


Vervaardiging

  • Vervaardiging

    • ontwerper: Quirinus Harder
    • gieter: D.A. Schretlen & Co., Leiden
  • Datering

    1878

  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Fysieke kenmerken

    koper, hout en glas

  • Afmetingen

    lengte 119 cm (gemeten 27 oktober 2018) x diameter 14 cm (gemeten 27 oktober 2018) x diameter 35 cm (gemeten 27 oktober 2018)


Toelichting

  • De vervaardiging van het schaalmodel maakte onderdeel uit van de aanbesteding van de originele Hoge en Lage vuurtoren van IJmuiden, die door Schretlen & Co. te Leiden zijn vervaardigd. De Hoge en de Lage Vuurtoren werden op 30 augustus 1877 aanbesteed aan Gieterij Schretlen & Co. te Leiden, die de laagste inschrijver was voor een bedrag van f 71 950,-. De beide torens werden in 1878 opgeleverd. Op 19 februari 1879 werden de lichten van beide torens ontstoken. De beide vuurtorens hebben een hoogte van 35 meter en vormden samen een lichtlijn die de IJgeul en de ingang van de haven van IJmuiden markeerde. De torens tellen tien verdiepingen en 159 treden. De (echte) Hoge Vuurtoren is Rijksmonument sinds 12 februari 1981. De Hoge Vuurtoren stond op een duin en was daarom hoger gelegen dan de Lage Vuurtoren.


Dit werk gaat over

  • Onderwerp


Verwerving en rechten

  • Verwerving

    eigendomsoverdracht 2019-02-06

  • Copyright

  • Herkomst

    …; transferred from the Ministerie van Marine (Department of the Navy), The Hague, to the Loodswezen, Scheveningen; …; private collection


Documentatie

  • A. Lemmers (ed.); Navies in Miniature. Catalogue of the Model Collection at the Rijksmuseum in Amsterdam (1698-1889) (Amsterdam 2001), p. 618 (NG-MC-1402).


Duurzaam webadres