Aan de slag met de collectie:
Maaltijd in Emmaüs
anoniem, 1630 - 1652
Christus zit met zijn leerlingen aan tafel. Hij zegent en breekt het brood, waardoor zijn leerlingen hem herkennen. Rechts geeft een vrouw een glas wijn aan en onder de tafel ligt een hond. Links in de deuropening de Emmaüsgangers onderweg. Onder de voorstelling de titel in het Latijn, vier vierregelige verzen in het Nederlands en een verwijzing naar de Bijbeltekst in Luc. 24:31.
- Soort kunstwerkprent
- ObjectnummerRP-P-1903-A-23086
- Afmetingenplaatrand: hoogte 389 mm x breedte 507 mm
- Fysieke kenmerkengravure; goud op snee
Identificatie
Titel(s)
- Adaperti sunt autem oculi eorum, et agnoverunt eum: sed ipse ablatus est ex eorum conspectu (titel op object)
- Maaltijd in Emmaüs
Serietitel(s)
- Royaalbijbel
- Passie, opstanding en hemelvaart van Christus
Objecttype
Objectnummer
RP-P-1903-A-23086
Serienummer
17/18
Beschrijving
Christus zit met zijn leerlingen aan tafel. Hij zegent en breekt het brood, waardoor zijn leerlingen hem herkennen. Rechts geeft een vrouw een glas wijn aan en onder de tafel ligt een hond. Links in de deuropening de Emmaüsgangers onderweg. Onder de voorstelling de titel in het Latijn, vier vierregelige verzen in het Nederlands en een verwijzing naar de Bijbeltekst in Luc. 24:31.
Opschriften / Merken
verzamelaarsmerk, verso, gestempeld: Lugt 2228
Catalogusreferentie
- Collectie Rijksmuseum 2(2)
- Hollstein Dutch 678-copy
Vervaardiging
Vervaardiging
- prentmaker: anoniem
- naar prent van Willem Isaacsz. van Swanenburg
- naar prent van Pieter van Sompel
- naar schilderij van Peter Paul Rubens (vermeld op object)
- naar prent van anoniem
- naar ontwerp van Maerten de Vos
- uitgever: Claes Jansz. Visscher (II) (vermeld op object), Amsterdam
- uitgever: Nicolaes Visscher (I), Amsterdam
- uitgever: Nicolaes Visscher (II), Amsterdam
Datering
- 1630 - 1652
- 1630 - 1702
Zoek verder op
Materiaal en techniek
Fysieke kenmerken
gravure; goud op snee
Afmetingen
plaatrand: hoogte 389 mm x breedte 507 mm
Toelichting
De Amsterdamse uitgever Claes Jansz. Visscher (II) produceerde vanaf de jaren ’30 van de zeventiende eeuw grote Bijbelse prenten op zogenaamd royaal-formaat papier (ca. 480 x 580 mm). Na zijn dood in 1652 zette zijn zoon Nicolaes Visscher (I) het bedrijf voort en zo ook de uitgave van Royaalbijbelprenten. Toen Nicolaes in 1679 overleed nam zijn zoon Nicolaes Visscher (II) het bedrijf over en gaf kort hierna, omstreeks 1680, een fondslijst uit. Hierin worden 130 prenten met Bijbelse voorstellingen op royaalpapier beschreven (zie documentatie J. van der Waals). Complete prentbijbels op royaal-formaat werden door vader en zoon Nicolaes Visscher uitgegeven onder de titel Historiae Sacrae Veteris et Novi Testamenti. De bladen werden echter ook los verkocht en konden worden gecombineerd met Royaalbijbel-prenten van andere uitgevers. Verschillende Amsterdamse uitgevers brachten namelijk ook bijbelprenten op royaal-formaat uit, onder wie Clement de Jonghe en Cornelis Danckerts. De door de firma Visscher uitgegeven prenten zijn veelal vervaardigd door anonieme prentmakers naar voorbeeld van verschillende zestiende- en zeventiende-eeuwse Bijbelse prenten en prentreeksen. Veelal moesten de composities worden aangepast aan het grotere en langgerekte royaal-formaat. Daarnaast zijn er ook grote bladen van bekende prentmakers zoals Jan van Londerseel, Pieter Nolpe, Jacques de Gheyn (II) en Jan Harmensz. Muller opgenomen in de categorie ‘Bybelsche Figuren, op Royaal-bladen’ in de fondslijst van Visscher. Prent mogelijk gebruikt in: Prent mogelijk gebruikt in: Historiae Sacrae Veteris et Novi Testamenti (Royaalbijbel). Amsterdam: Nicolaes Visscher (I) en (II), [1652-1702]. In de fondslijst van Nicolaes Visscher II (ca. 1680) is het onderwerp van deze prent onder de titel 'Bybelsche Figuren, op Royaal-bladen. bestaande uyt de volgende historien.' als volgt genummerd: 123. De voorstelling van de maaltijd in Emmaüs naar een prent van Swanenburg of Van Sompel naar een schilderij van Rubens. De Emmaüsgangers in de deuropening naar een anonieme prent naar ontwerp van de Vos.
Dit werk gaat over
Onderwerp
Verwerving en rechten
Verwerving
aankoop 1903
Copyright
Documentatie
Gerelateerde objecten
Gerelateerd
Duurzaam webadres
Als u naar dit object wilt verwijzen, gebruik dan de duurzame URL:
Vragen?
Ziet u een fout? Of heeft u extra informatie over dit object? Laat het ons weten!