Lot maant de menigte tot kalmte

anoniem, 1550 - 1570

Voor de deur van zijn huis probeert Lot de mannen uit Sodom tot kalmte te manen. De mannen verzoeken hem om zijn gasten naar buiten te laten, zodat zij ze kunnen nemen. Een van de engelen trekt Lot naar binnen. Onderaan in de marge een tweeregelige tekst in het Latijn.

  • Soort kunstwerkprent
  • ObjectnummerRP-P-1878-A-1283
  • Afmetingenplaatrand: hoogte 208 mm x breedte 252 mm
  • Fysieke kenmerkengravure

Identificatie

  • Titel(s)

    • Lot maant de menigte tot kalmte
    • Incestus (titel op object)
  • Serietitel(s)

    Geschiedenis van Lot

  • Objecttype

  • Objectnummer

    RP-P-1878-A-1283

  • Beschrijving

    Voor de deur van zijn huis probeert Lot de mannen uit Sodom tot kalmte te manen. De mannen verzoeken hem om zijn gasten naar buiten te laten, zodat zij ze kunnen nemen. Een van de engelen trekt Lot naar binnen. Onderaan in de marge een tweeregelige tekst in het Latijn.

  • Opschriften / Merken

    verzamelaarsmerk, verso, gestempeld: Lugt 2228

  • Catalogusreferentie

    Hollstein Dutch 2


Vervaardiging

  • Vervaardiging

    • prentmaker: anoniem, Nederland
    • naar ontwerp van Frans Menton
    • uitgever: Hieronymus Cock (mogelijk), Antwerpen (stad)
  • Datering

    1550 - 1570

  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Fysieke kenmerken

    gravure

  • Afmetingen

    plaatrand: hoogte 208 mm x breedte 252 mm


Toelichting

  • Dit is de tweede staat van twee van de eerste editie van deze prent, die mogelijk door Hieronymus Cock werd uitgegeven. De plaat kwam, vermoedelijk na de dood van Cock, in handen van Gerard de Jode. De voorstelling van de plaat werd toen compleet verwijderd en er kwam een iets andere compositie voor in de plaats. Alleen de tekst bleef ongewijzigd. De plaat werd vervolgens gebruikt in: Thesaurus sacrarum historiaru veteris testamenti, elegatissimis imaginibus expressu excelletissimoru in hac arte viroru opera : nuc primu in luce editus. Antwerpen: Gerard de Jode, 1579. Van die tweede editie, toegeschreven aan Hans Collaert (I), bestaan drie staten.


Dit werk gaat over

  • Onderwerp


Verwerving en rechten


Documentatie

  • H. Mielke, 'Antwerpener Graphik in der 2. Hälfte des 16. Jahrhunderts. Der Thesaurus veteris Testamenti des Gerard de Jode (1585) und seine Künstler', Zeitschrift für Kunstgeschichte 38 (1975), p. 73, p. 78, cat.nr. 6. Deze staat niet genoemd door Mielke.


Duurzaam webadres