Kan en schaal met het stadswapen van Vlissingen

toegeschreven aan Jacques Bogaert, 1608

Aan het begin en het einde van maaltijden met belangrijke gasten reikten bedienden kannen en schalen aan. Uit de kan werd water over de handen geschonken, in de schaal werd het vuile water opgevangen. Deze kan en schaal waren van de stad Vlissingen. In het midden van de schaal staan het wapen, een gekroonde fles, en de spreuk van Vlissingen.

  • Soort kunstwerkkan
  • ObjectnummerBK-NM-5326
  • Afmetingenhoogte 30,8 cm x breedte 13,5 cm x diameter 11,5 cm x gewicht (eigenschap) 748 g

Identificatie

  • Titel(s)

    • Kan en schaal met het stadswapen van Vlissingen
    • Kan met eivormig lichaam, het oor met een leeuw en een ramskop
  • Objecttype

  • Objectnummer

    BK-NM-5326

  • Beschrijving

    De voet van de ronde kan is opgebouwd uit een licht gewelfd gedeelte versierd met een patroon van godrons, een geprofileerde rechte rand, een vlakke, iets overkragende rand versierd met een gestempeld, repeterend patroon van vruchten en bladeren, en een diabolovormig gedeelte waarvan de bovenrand eveneens versierd is met een gestempeld patroon van vruchten en bladeren. De licht verzonken bovenrand van het eivormige lichaam is versierd met een gestempeld, repeterend patroon van godrons. De gewelfde, zich verjongende, door een dubbele profielrand onderbroken hals gaat in de voorzijde over in de hoge, brede schenktuit. Hieraan is een uitstekende rand gezet, die aan de bovenzijde versierd is met een gestempeld, repeterend patroon van godrons. De schenktuit gaat aan de achterzijde over in twee tegen elkaar in draaiende, gebogen randen, waarvan de achterste in een spiraal eindigt. Tegen de achterzijde van het lichaam is een gegoten ramskop aangebracht, waarin de onderzijde van het eveneens gegoten, hoog gebogen oor steekt. Dit is opgebouwd uit een glad gedeelte dat uitloopt in een bladkelk waarin een zich verbredend gedeelte steekt, dat aan de bovenzijde versierd is met gegraveerde schubben en aan de zijkanten met geciseleerde bladeren. Het oor eindigt in het bovenlijf van een leeuw, die met zijn poten tegen de bovenrand van de kan steunt. Het lichaam van de kan is gegraveerd met een patroon van rolwerk, dat eindigt in monsterkoppen die linten vasthouden waaraan vruchtentrossen hangen. Tussen het rolwerk zijn bloemen en gebladerte verwerkt.

  • Opschriften / Merken

    • meesterteken, onderzijde schenklip, afgeslagen: een boom (?) in schild (Niet-geïndentificeerde meester.)
    • jaarletter, onderzijde schenklip, afgeslagen: ‘T’ (1608.)
    • stadskeur, onderzijde schenklip, afgeslagen (Stadskeur Amsterdam.)

Vervaardiging

  • Vervaardiging

    vervaardiger: toegeschreven aan Jacques Bogaert, Amsterdam

  • Datering

    1608

  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Afmetingen

    hoogte 30,8 cm x breedte 13,5 cm x diameter 11,5 cm x gewicht (eigenschap) 748 g


Dit werk gaat over

  • Onderwerp


Verwerving en rechten


Documentatie

    • A.D. de Vries Adz., 'De tentoonstelling van kunstvoorwerpen uit edele metalen, gehouden in Amsterdam in 1880', Eigen Haard (1880), p. 292-294.
    • Documentatiemap.
    • Vlissingsche Courant, 26 mei 1881

Gerelateerde objecten

  • Gerelateerd


Duurzaam webadres