De gebluste brand in de zeepziederij De Bruinvis, 1682

toegeschreven aan Jan van der Heyden, in of voor 1690

De gebluste brand in de zeepziederij De Bruinvis aan het einde van de Looiersgracht te Amsterdam, op 18 april 1682. Uit het gebouw komen wolken waterdamp, veroorzaakt door het blussen. Onderaan een plattegrond van de plaatsing van de pompen en slangen. Met vierregelig onderschrift in het Nederlands en Frans. Latere staat (derde bekende) is plaat 12 in het Brandspuitenboek van Jan van der Heyden.

  • Soort kunstwerkprent
  • ObjectnummerRP-P-OB-82.090
  • Afmetingenplaatrand: hoogte 333 mm x breedte 195 mm

Identificatie

  • Titel(s)

    • Figuur, vertonende de verbrande deelen, en opgaande wasem van de zeperij de Bruinvis: en hoe de zelve is uijt geblust: voorgevalle den 18 april 1682 / Figure, qui represente les parties bruleës de la savonnerie nommee le Marsouin, avec les vapeurs causees par l'eau qu'on jetta sur le feu; et comment il fut eteint (titel op object)
    • De gebluste brand in de zeepziederij De Bruinvis, 1682
  • Objecttype

  • Objectnummer

    RP-P-OB-82.090

  • Beschrijving

    De gebluste brand in de zeepziederij De Bruinvis aan het einde van de Looiersgracht te Amsterdam, op 18 april 1682. Uit het gebouw komen wolken waterdamp, veroorzaakt door het blussen. Onderaan een plattegrond van de plaatsing van de pompen en slangen. Met vierregelig onderschrift in het Nederlands en Frans. Latere staat (derde bekende) is plaat 12 in het Brandspuitenboek van Jan van der Heyden.

  • Catalogusreferentie

    • Collectie Rijksmuseum 2(3)
    • Atlas van Stolk 2832-12
    • FMH 2301-12b
    • Hollstein Dutch 12

Vervaardiging

  • Vervaardiging

    • prentmaker: toegeschreven aan Jan van der Heyden, Amsterdam
    • naar tekening van Jan van der Heyden
  • Datering

    in of voor 1690

  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Afmetingen

    plaatrand: hoogte 333 mm x breedte 195 mm


Toelichting

  • Derde bekende staat van prent ook gebruikt in: Heyden, Jan van der. Beschryving der nieuwlyks uitgevonden en geoctrojeerde slang-brand-spuiten en haare wyze van brand-blussen, tegenwoordig binnen Amsterdam in gebruik zijnde (…). 1e druk. Amsterdam: Jan Rieuwertsz. (II), 1690. En in: Heyden, Jan van der. Beschryving der nieuwlyks uitgevonden en geoctrojeerde slang-brand-spuiten en haare wyze van brand-blussen, tegenwoordig binnen Amsterdam in gebruik zijnde (…). 2e druk. Amsterdam: erfgenamen Jan van der Heyden, 1735. Voor voorstudie voor ontwerptekening zie RP-T-1899-A-4209. Voor eerste bekende staat zie RP-P-1944-238. Voor derde bekende staat zie RP-P-AO-28-76-9 en RP-P-OB-82.089.


Dit werk gaat over

  • Persoon

  • Onderwerp

  • Plaats

  • Periode

    1682-04-18


Verwerving en rechten


Documentatie

    • http://beeldbank.amsterdam.nl/
    • Frederik Muller, De Nederlandsche geschiedenis in platen : beredeneerde beschrijving van Nederlandsche historieplaten, zinneprenten en historische kaarten, 4 delen, F. Muller, Amsterdam 1863-1882, dl. I (jaren 100 tot 1702), p. 341, nr. 2301/12b.

Gerelateerde objecten

  • Gerelateerd


Duurzaam webadres