Buffetkast

Kunsthandel E.J. van Wisselingh, ca. 1902

Deze kapitale buffetkast was het kostbaarste meubel van de Amsterdamse kunsthandel Van Wisselingh & Co dat gepresenteerd werd op de wereldtentoonstelling van 1904 in het Amerikaanse St. Louis. Lion Cachet, hoofdontwerper van de kunsthandel, koos voor een uitbundige versiering, die wordt begrensd door het strakke schema van de kastopbouw. De koperen hengseltjes op de laden worden vastgehouden door apenkopjes.

  • Soort kunstwerkmeubilair, kast, buffet
  • ObjectnummerBK-1977-25
  • Afmetingengeheel: hoogte 285 cm x breedte 306 cm x diepte 79 cm, onderkast: diepte 58 cm, uitbouw: diepte 21 cm, 1ste vitrine: hoogte 67,5 cm x breedte 61 cm x diepte 18 cm, 2de vitrine: hoogte 67,5 cm x breedte 84,5 cm x diepte 18 cm, 3de vitrine: hoogte 69,5 cm x breedte 83,5 cm x diepte 18 cm, 4de vitrine: hoogte 67,5 cm x breedte 61 cm x diepte 18 cm
  • Fysieke kenmerkencoromandelhout versierd met purperharthout, padoekhout, palmhout, koper en messing

Identificatie

  • Titel(s)

    • Buffetkast
    • Buffetkast, bestaande uit een onderbouw, een terugwijkende tussenbouw en een kap
  • Objecttype

  • Objectnummer

    BK-1977-25

  • Beschrijving

    Buffetkast van coromandelhout bestaande uit een onderbouw met schuine zijden, een terugwijkende tussenbouw en een kap. De onderbouw is opgedeeld in vijf geledingen die van elkaar gescheiden worden door stijlen met gesneden halfzuilen. De drie middendelen bevatten elk twee deuren met daarboven een lade. De twee overige delen vormen de afgeschuinde hoeken en bevatten een paneel met daarboven een lade. De deuren bestaan uit panelen met daarop gesneden gekroonde wapenschilden en twee toegewende leeuwen temidden van bladranken. Elk wapenteken is verschillend en is ingelegd met palmhout. De panelen op de afgeschuinde hoeken bevatten gesneden bloemenranken. De laden zijn ingelegd met ivoor en palmhout en bevatten, evenals de deuren, koperbeslag bestaande uit sleutelplaten en hengsels in de vorm van maskers en roofdieren. In de terugwijkende tussenbouw zijn vier vitrinekasten die van elkaar gescheiden zijn door middel van stijlen met gebeeldhouwde halfzuilen en figuren. Onder de vitrinekasten is een brede opengewerkte regel met ingelegde medaillons. Een naar voren gebogen wand vormt de overgang van de vitrinekasten naar de kap. De kap bevat drie opengewerkte regels, waarvan twee boven elkaar en één die daarboven terugwijkt. De twee regels boven elkaar worden opgedeeld door negen stijlen waarvan er zeven worden bekroond met gebeeldhouwde figuren. Om en om eindigen deze onderaan in leeuwenkoppen of twee in elkaar verstrengelde figuren. De overige twee stijlen, die zich aan weerszijden van de middelste stijl bevinden, worden bekroond met een gebeeldhouwd wapenschild en eindigen onderaan in een stierenkop.


Vervaardiging

  • Vervaardiging

    • vervaardiger: Kunsthandel E.J. van Wisselingh, Amsterdam
    • ontwerper: Carel Adolph Lion Cachet, Amsterdam
    • beeldhouwer: Joseph Mendes da Costa (1863-1939), Amsterdam
  • Datering

    ca. 1902

  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Fysieke kenmerken

    coromandelhout versierd met purperharthout, padoekhout, palmhout, koper en messing

  • Afmetingen

    • geheel: hoogte 285 cm x breedte 306 cm x diepte 79 cm
    • onderkast: diepte 58 cm
    • uitbouw: diepte 21 cm
    • 1ste vitrine: hoogte 67,5 cm x breedte 61 cm x diepte 18 cm
    • 2de vitrine: hoogte 67,5 cm x breedte 84,5 cm x diepte 18 cm
    • 3de vitrine: hoogte 69,5 cm x breedte 83,5 cm x diepte 18 cm
    • 4de vitrine: hoogte 67,5 cm x breedte 61 cm x diepte 18 cm

Toelichting

  • A.Does-de Haan [et al.], C.A. Lion Cachet, 1864-1945, Assen 1994, p. 90


Dit werk gaat over

  • Onderwerp

  • Plaats

  • Periode

    1904


Verwerving en rechten

  • Credit line

    Aankoop met een bijdrage uit het legaat M.E.M. de Girard de Mielet van Coehoorn

  • Verwerving

    aankoop 1977-01-31

  • Copyright


Documentatie

  • Inzoomer object op zaal, 2013 (Nederlands/English).


Gerelateerde objecten

  • Gerelateerd


Duurzaam webadres