Allegorie op de Natuur als voedster van de Kunst

Jan van Hemessen, 1540 - 1557

Een halfnaakte vrouw besproeit met melk uit haar borst de viola da gamba van de man. Deze raadselachtige voorstelling verbeeldt wellicht Moeder Natuur, die de Kunst inspireert en voedt. Van Hemessen was een van de leidende Antwerpse schilders in het tweede kwart van de 16de eeuw. Zijn figuren tonen een sterke Italiaanse invloed, vooral door het gebruik van zachte contouren; het zogeheten sfumato.

  • Soort kunstwerkschilderij
  • ObjectnummerSK-C-1657
  • Afmetingendrager: hoogte 159 cm x breedte 189 cm, buitenmaat: diepte 15 cm (drager incl. SK-L-6250)
  • Fysieke kenmerkenolieverf op paneel

Identificatie

  • Titel(s)

    • Allegorie op de Natuur als voedster van de Kunst
    • Allegorie op de natuur als voedster van de kunst
  • Objecttype

  • Objectnummer

    SK-C-1657

  • Beschrijving

    Een jonge man en vrouw gezeten in een landschap onder een boom. De man houdt in zijn rechterhand een strijkstok; in zijn linker een viola da gamba. De vrouw besprenkelt het instrument met melk uit haar linker borst. Op de achtergrond centraal een in een water gebouwde burcht of ommuurde stad. Rechts op de achtergrond een herder met zijn kudde.


Vervaardiging

  • Vervaardiging

    schilder: Jan van Hemessen

  • Datering

    1540 - 1557

  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Fysieke kenmerken

    olieverf op paneel

  • Afmetingen

    • drager: hoogte 159 cm x breedte 189 cm
    • buitenmaat: diepte 15 cm (drager incl. SK-L-6250)

Dit werk gaat over

  • Onderwerp


Verwerving en rechten

  • Credit line

    Bruikleen van het Koninklijk Kabinet van Schilderijen Mauritshuis

  • Copyright


Documentatie

    • Annual report : Rijksmuseum Amsterdam (1999), p. 16-17 met afb.
    • E. Winternitz, 'The Inspired Musician. A Sixteenth-century Musical Pastiche', in: The Burlington Magazine, 100/659 (1958), p. 48-55

Duurzaam webadres