Dit schoone paard zeer moedig om te loopen / Is tot een ieders dienst bereid, / En jongens lustig wilt dit paardje koopen: / Het is niet wild / maar het zich maklyk leid

Rynders, Erven H. (vermeld op object), 1551

Blad met een grote voorstelling van een paard, gevat in een sierlijst van verschillende soorten planten. Boven het paard een vierregelig vers. Daarboven genummerd: N. 1.

  • Soort kunstwerkprent, volksprent
  • ObjectnummerRP-P-OB-204.510
  • Afmetingenblad: hoogte 342 mm x breedte 411 mm
  • Fysieke kenmerkenhoutsnede gekleurd in groen en oranje; tekst in boekdruk

Identificatie

  • Titel(s)

    Dit schoone paard zeer moedig om te loopen / Is tot een ieders dienst bereid, / En jongens lustig wilt dit paardje koopen: / Het is niet wild / maar het zich maklyk leid (titel op object)

  • Objecttype

  • Objectnummer

    RP-P-OB-204.510

  • Beschrijving

    Blad met een grote voorstelling van een paard, gevat in een sierlijst van verschillende soorten planten. Boven het paard een vierregelig vers. Daarboven genummerd: N. 1.

  • Opschriften / Merken

    verzamelaarsmerk, verso, gestempeld: Lugt 2760


Vervaardiging

  • Vervaardiging

    • uitgever: Rynders, Erven H. (vermeld op object), Amsterdam
    • prentmaker: anoniem
  • Datering

    • 1551
    • 1831 - 1854
  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Fysieke kenmerken

    houtsnede gekleurd in groen en oranje; tekst in boekdruk

  • Afmetingen

    blad: hoogte 342 mm x breedte 411 mm


Toelichting

  • Voor het drukken van deze prent is gebruik gemaakt van bestaande houtblokken. Voor het paard is gebruik gemaakt van een houtblok dat in de zestiende eeuw gebruikt werd voor de befaamde natuurhistorische boeken van de Zwitser Conrad Gessner. Minstens een deel van de houtblokken voor de illustraties van Gessners werk bevond zich in de achttiende en vroege negentiende eeuw in Nederland. Daar werden ze benut voor het drukken van cents- of volksprenten. De nogal willekeurige kleuring op de prenten is typerend voor dit soort goedkope grafiek. Opvallend is dat de dieren in de tekstjes die onder de afbeeldingen werden toegevoegd vaak anders zijn geduid dan bij Gessner. Het paard komt voor in verschillende publicaties van Gessner, alsmede herdrukken daarvan, zoals het eerste deel van Historiae animalium (eerste uitgave 1551), Icones animalium quadrupedum (eerste uitgave 1553) en Thierbuch (eerste uitgave 1563). De houtblokken van de planten zijn mogelijk eerder gebruikt in een uitgave van Gessners Historia Plantarum.


Dit werk gaat over

  • Onderwerp


Verwerving en rechten

  • Credit line

    Schenking van de heer F.G. Waller, Amsterdam

  • Verwerving

    schenking 1923

  • Copyright


Documentatie


Gerelateerde objecten

  • Gerelateerd


Duurzaam webadres