Collier met jade hanger, lotusring en bloembroche

Johannes Steltman, 1930

Edelsmid Johannes Steltman opende in 1917 zijn winkel in Den Haag van waaruit hij uit een kleine voorraad juwelen verkocht. Hij reisde regelmatig naar juwelenhoofdstad Parijs voor inspiratie en om edelstenen in te kopen, waaronder de jade hanger verwerkt in dit collier. Ziet u<BR />de vleermuis? Het gebruik van mat zwart email en het lotusbloemmotief, zoals in de ring, is kenmerkend voor Steltman juwelen.

  • Soort kunstwerkcollier, hanger (sieraad)
  • ObjectnummerBK-2018-137
  • Afmetingenhanger: lengte 4,7 cm x breedte 3 cm x hoogte 0,75 cm, collier: lengte 40 cm, gewicht (eigenschap) 54,25 g, diamant: gewicht (eigenschap) 3,48 kt (18 x (0.15), 4 briljant (0.15), 6 roos (0.03))
  • Fysieke kenmerkenplatina, witgoud, diamant, jade en email

Identificatie

  • Titel(s)

    • Collier met jade hanger, lotusring en bloembroche
    • Collier met jade hanger
  • Objecttype

  • Objectnummer

    BK-2018-137

  • Beschrijving

    Collier met hanger van rechthoekig gesneden jadeiet jade met aan de voor- en achterzijde een typisch Chinees motief. Aan de voorzijde een vleermuis met een fleskalabas en aan de achterzijde een vleermuis met perziktak, allen tekenen van geluk en lang leven. De jade hanger is aan de bovenzijde doorboord voor de bevestiging van de zetting. De zetting is versierd met een asymmetrisch floraal motief in platina, diamant (roos en briljantslijpsel) en mat zwart email. De zetting is met een gedraaide mat zwart geeëmailleerde lus aan het collier bevestigd. De lus is aan de onderzijde van een extra scharnierpunt voorzien om te voorkomen dat het email op de lus zou beschadigen. Het collier bestaat uit witgouden anker schakels met 12 jade kraaltjes en 24 mat zwart geëmailleerde tussenstukjes. Alle tussenstukjes zijn voorzien van een ander draad patroon in witgoud. Het collier sluit met een veerring.

  • Opschriften / Merken

    • belastingteken, achterzijde vatting, afgeslagen: ‘I’ (Inlands werk. NN052, van 1906 tot 1953. [Nederlandse verantwoordelijkheidstekens vanaf 1797]. Ook afgeslagen op slot.)
    • meesterteken, achterzijde vatting, afgeslagen: ‘JS4’ (JS4 in zeshoek; Registratienr. M 55376, vanaf 1924 tot 1931 [Nederlandse verantwoordelijkheidstekens vanaf 1797]. Ook afgeslagen op slot.)
    • achterzijde vatting, afgeslagen (Gewichtsaanduidend teken (onleesbaar). Ook afgeslagen op slot.)

Vervaardiging

  • Vervaardiging

    • ontwerper: Johannes Steltman, Den Haag
    • ontwerper: J.H.V. Koch (Jean), Den Haag
    • edelsmid: Johannes Steltman, Den Haag
    • vervaardiger: Steltman, Den Haag
  • Datering

    1930

  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Fysieke kenmerken

    platina, witgoud, diamant, jade en email

  • Afmetingen

    • hanger: lengte 4,7 cm x breedte 3 cm x hoogte 0,75 cm
    • collier: lengte 40 cm
    • gewicht (eigenschap) 54,25 g
    • diamant: gewicht (eigenschap) 3,48 kt (18 x (0.15), 4 briljant (0.15), 6 roos (0.03))

Verwerving en rechten

  • Credit line

    Schenking van de heer H.B. van der Ven, Den Haag

  • Verwerving

    aankoop 2018-12-12

  • Copyright

    erven Johannes Steltman


Documentatie

  • Kopie van atelierkaart en de ontwerptekening uit het Steltmanarchief in documentatiemap. Plus foto.


Duurzaam webadres