Portret van mevrouw, Marie Jeannette de Lange

Jan Toorop, 1900

Marie Jeanette de Lange was voorzitter van de Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleding, die hygiënische, comfortabele reformkleding propageerde waarin de vrouw zich vrijer kon bewegen. In februari 1900 poseerde zij thuis in haar reformjurk voor Jan Toorop. Hij maakte met kleurige puntjes verf een sprankelend portret van een moderne vrouw op de drempel van een nieuwe eeuw.

  • Soort kunstwerkschilderij
  • ObjectnummerSK-A-4989
  • Afmetingendrager: hoogte 70,5 cm (In Jaarverslag 2005: 67 cm) x breedte 77,4 cm (In Jaarverslag 2005: 74 cm)
  • Fysieke kenmerkenolieverf op doek

Identificatie

  • Titel(s)

    • Portret van mevrouw, Marie Jeannette de Lange
    • Portret van mevrouw Marie Jeannette de Lange (1865-1923), echtgenote van Jan Bouman
  • Objecttype

  • Objectnummer

    SK-A-4989

  • Beschrijving

    Het schilderij is geschilderd in een pointillistische techniek. De geportretteerde is rechts geplaatst, toegewend naar de beschouwer, terwijl zij in het licht van een petroleumlamp een boek bestudeert. Ze is gekleed in een roze japon, zg. reformkleding, en heeft het haar eenvoudig opgestoken. Op de tafel links is deels de petroleumlamp te zien, geplaatst naast een vaasje rozen op een tafeltje bedekt met een gebloemd kleed. Bloemen in een grote vaas op de achtergrond worden visueel opgenomen in het patroon van het decoratieve behang.

  • Opschriften / Merken

    signatuur en datum, rechtsonder, geschilderd: ‘J.Toorop 1900’


Vervaardiging

  • Vervaardiging

    schilder: Jan Toorop

  • Datering

    1900

  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Fysieke kenmerken

    olieverf op doek

  • Afmetingen

    drager: hoogte 70,5 cm (In Jaarverslag 2005: 67 cm) x breedte 77,4 cm (In Jaarverslag 2005: 74 cm)


Dit werk gaat over

  • Persoon

  • Onderwerp


Verwerving en rechten

  • Credit line

    Aankoop met steun van de Vereniging Rembrandt, de BankGiro Loterij en het Rijksmuseum Fonds

  • Verwerving

    aankoop 2005

  • Copyright

  • Herkomst

    By descent through the family of the sitter, 1900-2005;{Note RMA.} anonymous sale, Amsterdam (Christie’s), 29 November 2005, no. 244, €720,000;{Copy RMA.}…; purchased from the dealer R. Noortman, Maastricht, by the museum, 2006

  • Opmerkingen

    Deze herkomstzin is geformuleerd met een speciale focus op de periode 1933-45 en zou daarom nog onvolledig kunnen zijn. Er kan aanvullende herkomstinformatie in het museum aanwezig zijn. Indien het object een mogelijk niet-heldere of incomplete herkomst heeft voor de periode 1933-45, ontvangt het museum graag aanvullende informatie met betrekking tot de Tweede Wereldoorlog-periode.


Documentatie

    • L. van Deyssel, 'Jan Toorop (Ten-toon-stellingen bij Buffia en Van Wisselingh)', Verzamelde Werken, nieuwe reeks, Kunst en kritiek, 2de bundel, Amsterdam, 1922, p. 296-297. Eerder verschenen in De XX Eeuw, mei 1904, p. 254.
    • Jaarverslag 2005, Rijksmuseum Amsterdam, p. 60-62
    • J. Reynarts, 'Portret van Marie Jeanette de Lange. Een pointilistisch portret door Jan Toorop', Bulletin van de Vereniging Rembrandt 16 (2006), nr. 3, p. 18-21.
    • B. Hofstede, 'Het tweede vaderland', Kunstschrift (2014) nr. 3, p. 31, afb. 31.
    • J. Reynaerts, 'De aanwinst', Oog 0 (2006), p. 42-43.

Gerelateerde objecten

  • Gerelateerd


Duurzaam webadres