harpoen buitgemaakt op Lombok in 1894

anoniem, ca. 1850 - voor 1894

Harpoen met ronde ijzeren punt met weerhaak, aan het uiteinde een afgebrokenweerhaak. De harpoen zit bevestigd aan een rond geschaafde schacht waaraan een geelkoperen ring is vastgemaakt. De schacht is van hout en is oorspronkelijk zwart geverfd. De onderzijde van de schacht is gedeeltelijk afgebroken.

  • Soort kunstwerkharpoen
  • ObjectnummerNG-NM-10568
  • Afmetingenkling: lengte 27 cm (Overgenomen uit het inventarisboek.) x breedte 4 cm, geheel: lengte 157,5 cm, schacht: diameter 3 cm x lengte 130,5 cm
  • Fysieke kenmerkenijzer, hout en koper

Identificatie

  • Titel(s)

    • Harpoen buitgemaakt bij Lombok
    • harpoen buitgemaakt op Lombok in 1894
  • Objecttype

  • Objectnummer

    NG-NM-10568

  • Beschrijving

    Harpoen met ronde ijzeren punt met weerhaak, aan het uiteinde een afgebrokenweerhaak. De harpoen zit bevestigd aan een rond geschaafde schacht waaraan een geelkoperen ring is vastgemaakt. De schacht is van hout en is oorspronkelijk zwart geverfd. De onderzijde van de schacht is gedeeltelijk afgebroken.

  • Opschriften / Merken

    nummer, onderkant schacht, geschreven: ‘VII’


Vervaardiging

  • Vervaardiging

    wapensmid: anoniem, Indonesië

  • Datering

    ca. 1850 - voor 1894

  • Zoek verder op


Materiaal en techniek

  • Fysieke kenmerken

    ijzer, hout en koper

  • Afmetingen

    • kling: lengte 27 cm (Overgenomen uit het inventarisboek.) x breedte 4 cm
    • geheel: lengte 157,5 cm
    • schacht: diameter 3 cm x lengte 130,5 cm

Toelichting

  • Dit object behoort tot een groep die op Lombok in 1894 is buitgemaakt door de militaire arts kapitein J.W. Portengen (1857-1917). Nederland voerde in dat jaar een koloniale oorlog gericht tegen de heersende vorst van Lombok. Portengen maakte deel uit van het koloniale leger. Na afloop van de strijd heeft hij wapens en enkele kunstvoorwerpen, hoogstwaarschijnlijk van het verwoeste paleisterrein Cakranegara, afgenomen van de verslagen tegenstanders. Deze persoonlijke oorlogsbuit, die Portengen misschien zag als slagveldsouvernirs, nam hij enkele maanden na de oorlog mee naar Nederland. In augustus 1896 schonk Portengen deze voorwerpen aan het Rijksmuseum. Het Rijksmuseum dankte de militaire arts in kort briefje voor de “op Lombok buitgemaakte voorwerpen”.


Dit werk gaat over

  • Onderwerp

  • Plaats

  • Periode

    1894


Verwerving en rechten

  • Credit line

    Schenking van de heer J.W. Portengen, Amsterdam

  • Verwerving

    schenking 1896

  • Copyright


Duurzaam webadres