10 dingen over Ed van der Elsken

Ed van der Elsken (1925–1990) fotografeerde alles wat hij voor zijn lens kreeg. Hij documenteerde het dagelijks leven van mensen over de hele wereld, zichzelf incluis. Tien fragmenten uit zijn leven, van onder een Parijse brug tot in een Japans café.

Gezicht op een lege Damstraat met een omgevallen vuilnisbak op de voorgrond, Amsterdam Gezicht op een lege Damstraat met een omgevallen vuilnisbak op de voorgrond, Amsterdam

{{ 1 | leadingZero }}

Hij zakte voor zijn fotografie-examen

Ed begon zijn carrière zonder diploma op zak. In 1947 zakte hij voor het examen van de Nederlandse Fotovakschool in Den Haag. Vele baantjes volgden: Ed leerde door te doen.

Bij fotograaf Marius Meijboom werkte hij precies twee dagen. Hij werd ontslagen omdat hij per ongeluk driehonderd negatieven verkeerd had afgedrukt.

Oude Doelenstraat, Amsterdam ca. 1958

{{ 2 | leadingZero }}

Zijn eerste Parijse nacht bracht hij door onder een brug

In de zomer van 1950 liftte hij naar Parijs. De eerste nacht sliep hij naar eigen zeggen onder de Pont Neuf. Daarna betrok hij een hokje op de zevende verdieping aan de Rue Guisarde 12, voor zo’n 1,80 euro per week. De kraan en wc waren drie verdiepingen lager. Hij sjouwde emmers water op en af om zijn foto’s te kunnen ontwikkelen.

Ata Kandó in Ed van der Elskens donkere kamer aan de Rue Guisarde, Parijs 1950. Nederlands Fotomuseum, Rotterdam

{{ 3 | leadingZero }}

Hij werkte in de donkere kamer van Magnum

Zijn eerste baan in Parijs was bij Pictorial Service, het fotolaboratorium van fotoagentschap Magnum. Daar ontwikkelde hij werk van onder anderen Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, David Seymour en Ernst Haas.

Na zes maanden was het over. Ongeschikt als hij was om voor een baas te werken, vertrok hij. Hij ging bij zijn geliefde Ata Kandó wonen, een Hongaarse fotografe die hij in de doka van Magnum had ontmoet.

Ata Kandó (1913–2017) Portret van Ed van der Elsken voor een muur met foto’s uit Saint-Germain-des-Prés, Sèvres 1954

Affiche van Art Unlimited met een foto van Louis Armstrong gemaakt door Ed van der Elsken in 1955 Affiche van Art Unlimited met een foto van Louis Armstrong gemaakt door Ed van der Elsken in 1955

{{ 4 | leadingZero }}

Hij stond bekend als een echte ‘dokafotograaf’

In de donkere kamer experimenteerde hij eindeloos met het afdrukken van zijn foto’s. Door te spelen met uitsnede of contrast wist hij van één negatief soms compleet verschillende afbeeldingen te maken. Ook onder- of dubbelbelichte negatieven gebruikte hij door ze ingrijpend te manipuleren.

Louis Armstrong (‘Satchmo’) in het Concertgebouw, Amsterdam 29 oktober 1955

"Ann" (Vali Myers) en "Jean Michel" (Pierre Feuillette) kussend in café "Eden" (café Le Mabillon), Saint-Germain-des-Prés "Ann" (Vali Myers) en "Jean Michel" (Pierre Feuillette) kussend in café "Eden" (café Le Mabillon), Saint-Germain-des-Prés

{{ 5 | leadingZero }}

Zijn muze Vali Myers had vuurrood haar, maar het boek over haar werd diepzwart

De Australische kunstenaar Vali Myers speelde de hoofdrol ‘Ann’ in Ed’s eerste boek: Een liefdesgeschiedenis in Saint Germain des Prés (1956). Het boek werd zowel geprezen als verguisd om de diepzwarte afdrukken, en de sombere toon.

Het zwart benadrukte het gevoel van doelloosheid waar Ed (en veel van zijn tijdgenoten) mee worstelden na de oorlog.

"Ann" (Vali Myers) en "Jean Michel" (Pierre Feuillette) kussend in café "Eden" (café Le Mabillon), Saint-Germain-des-Prés, Parijs 1950–1953

"Ann" (Vali Myers) kijkt in een spiegel "Ann" (Vali Myers) kijkt in een spiegel

{{ 6 | leadingZero }}

Patti Smith vond zijn boek op een busstation

Op haar twintigste, onderweg naar een nieuw leven in New York, kocht de Amerikaanse kunstenaar en performer Patti Smith op een busstation een gehavend exemplaar van Een liefdesgeschiedenis in Saint Germain des Prés. Vali Myers, ‘die mystieke beatnik, nomadische zieneres, koningin van natgeregende straten’ werd voor haar een toonbeeld van de vrijheid die zij zocht en vond in de grote stad.

Vali Myers voor de spiegel, Parijs 1950–1953

Drager bij het passagiersschip ‘Sweet Life’ Drager bij het passagiersschip ‘Sweet Life’

{{ 7 | leadingZero }}

Met zijn vrouw maakte hij een wereldreis van veertien maanden

Tussen 1959 en 1960 trokken Ed en zijn tweede vrouw Gerda van der Veen samen de wereld over: via West- en Zuid-Afrika reisden ze door verschillende Aziatische landen naar de Verenigde Staten en Mexico. Het materiaal vormde de basis voor Sweet Life (1966), zijn meest invloedrijke boek.

Havenarbeider bij het passagiersschip Sweet Life in de haven van Cebu City, Filipijnen 1959

{{ 8 | leadingZero }}

Het duurde ruim vijf jaar voordat hij een uitgever vond voor Sweet Life (1966)

Na zijn wereldreis zocht Ed ruim vijf jaar lang een uitgever voor wat toen nog Crazy World heette. Aarzelende uitgevers en geldgebrek dwongen hem meer dan eens om op te geven. Zes jaar lang schaafde hij aan het ontwerp. Door het moeizame publicatieproces nam hij met veel bombarie afscheid van de fotografie en besloot hij zich volledig op film te richten.

Door opdrachten van tijdschrift Avenue kreeg zijn fotografie toch een nieuwe impuls, en vond hij zichzelf opnieuw uit als kleurenfotograaf.

Arbeiders van een houtfabriek, Chili 1971. Nederlands Fotomuseum, Rotterdam

Mensen op straat in Tokyo Mensen op straat in Tokyo

{{ 9 | leadingZero }}

Hij was beroemd in Japan

Toen Ed in 1959 voor het eerst voet op Japanse bodem zette, bleek hij er een beroemd fotograaf. Al vanaf 1954 verscheen zijn werk in Japanse fotobladen, en hij werd meermaals geïnterviewd voor de Japanse televisie. In Niigata werd zelfs café-bar ‘Ed van der Elsken’ geopend. Ed zou er gedurende zijn leven vaak terugkeren, en publiceerde in 1988 De ontdekking van Japan.

Mensen op straat in Tokyo, september 1987

{{ 10 | leadingZero }}

Het Rijksmuseum verwierf samen met het Nederlands Fotomuseum ruim 8.000 afdrukken

Een georganiseerde chaos van boekdummy's, contactvellen, schetsen en aantekeningen die teruggaan tot de late jaren veertig. Het archief biedt een uniek inkijkje in het hoofd van de meest vernieuwende Nederlandse fotograaf van de twintigste eeuw.

Nederlands Fotomuseum, Rotterdam